Czasami na swojej drodze Geralt spotyka innych wiedźminów. I właśnie tak dzieje się w zadaniu “Jak kot z wilkiem”, które jest kontynuacją zadania “Bestia z Dobrowa”. Nie wchodząc zbytnio w fabułę zadania napiszę tylko, że w trakcie Geralt poznaje dziewczynkę o imieniu Miłka, którą wiedźmin musi odprowadzić do cioci Lutki mieszkającej we wsi Rudnik.

Wieś Rudnik

Ciocia niestety niechętnie przyjmuje Miłkę, gdyż mówi, że dzieci tutaj ciągle chodzą z pustymi brzuchami, a sama zupa z kory nie wystarcza, żeby wszystkich wykarmić. Geralt może podarować cioci Lutce pieniądze, a jeśli tak zrobi, to ta zaproponuje, że pójdzie kupić mąki i upiecze podpłomyki.

Wieś Rudnik

Podpłomyki, to najstarszy znany rodzaj chleba. Przygotowywany zazwyczaj tylko z 3 składników – mąki, wody i soli. Zdarzają się takie z ciasta z zakwasem lub na drożdżach, pieczone zazwyczaj w piecu, na kuchennym palenisku lub ognisku.

Zarówno przygotowanie jak i pieczenie jest bardzo szybkie i proste. Do ciasta, dla smaku, można dodać przypraw – ja akurat dodałam kminku, ale myślę, że świetnie sprawdzi się również ostra papryka, czarnuszka, czy ziarna kminu rzymskiego.

IMG_6332

Składniki:

  • 100 g mąki żytniej
  • 200 g mąki pszennej
  • około 100 ml zimnej wody
  • 2 łyżki smalcu lub oleju
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki kminku

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie i wyrób z nich gładkie i elastyczne ciasto (ciocia Lutka robiła to raczej ręcznie, ale ja akurat pomogłam sobie Thermomixem).
  2. Ciasto podziel na kilka mniejszych części, z tej porcji wyjdzie ich około 8.
  3. Każdą część rozwałkuj cienko i upiecz na suchej, bardzo mocno rozgrzanej patelni i piecz około 30 sekund z każdej strony.
  4. Gotowe podpłomyki możesz traktować jak chleb i zjeść je ze smalcem i ogórkiem albo podać do gulaszu np. z dzika lub wołowego.

IMG_6329