Kuchnia

Jem drugie śniadanie! Śniadania w filmach

14 April 2016

Pierwsze przykazanie: jedz drugie śniadanie!

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jednak o ile, o pierwszym śniadaniu pamiętamy coraz częściej, to mam wrażenie, że jedzenie drugiego śniadania jest nadal jakąś ogromną enigmą.

W przypadku dorosłych sprawa jest jasna – jesteśmy duzi, sami o siebie dbamy. Dorosłość powinna wiązać się z dobrymi i rozsądnymi wyborami, a jedzenie drugiego śniadania zdecydowanie jest rozsądnym wyborem 🙂 Na szczęście wspólne pracownicze drugie śniadania są już coraz częstszym zjawiskiem. W każdej większej firmie pojawia się również “Pan Kanapka”. Najlepiej jednak drugie śniadanie przygotować w domu, tak aby zadbać o różnorodność i odpowiednią ilość składników odżywczych. Dobrych przykładów nie brakuje. W internecie znajdziemy całe mnóstwo pomysłów na drugie śniadania. Przepisy na nie pojawiają się w książkach kulinarnych, a niektórzy prowadzą całe blogi poświęcone drugim śniadaniom. Również w kinematografii możemy znaleźć wiele przykładów filmowych posiłków, które idealnie nadają się na drugie śniadanie. Każde z nich można spakować do pudełka i zabrać ze sobą do szkoły czy pracy. Oto kilka z przykładów:


Seksmisja” – rogalik i jajko na miękko 

Maks: Śniadanko! Dziękuję bardzo. Od trzech lat nie miałem nic w ustach!

Albert: Rogaliki, jajka, jak miło…

Jeden z najbardziej znanych polskich filmów. Scenę z plastikowym opakowaniem do złudzenia przypominającym rogalika kojarzy chyba każdy, kto ten film widział. Niestety jajko również okazało się tylko sztucznym substytutem prawdziwego jajka z cudownie płynnym żółtkiem…

4


 “Pulp Fiction” – pancakes i bekon

Vincent: Want some bacon?
Jules: No man, I don’t eat pork.

Oprócz najbardziej kojarzonej sceny z burgerem, w Pulp Fiction pojawia się również dość ważna scena śniadania. A w niej klasyczne amerykańskie pancakes, bekon, masło i syrop klonowy.

2


“Moonstruck” – owsianka

Rose: Would anyone like some oatmeal?
Ronny Cammareri: Yes, Mrs. Castorini, I would LOVE some oatmeal.

Genialny i poprawiający humor film. Tak jak owsianka. Kiedyś niezbyt za nią przepadałam, ale teraz uwielbiam. Moja ulubiona, to owsianka nocna, taka ze słoika. I nie jest to żadna fanaberia. Gdy mam słoik po maśle orzechowym, nasypuję do niego trzy łyżki płatków, zalewam mlekiem i zostawiam na noc w lodówce. Rano dokładam do tego banana i trochę gorzkiej czekolady. Pycha! Do tego jest to idealny pomysł na drugie śniadanie. Słoik można zakręcić i zabrać ze sobą gdziekolwiek.

3


“The Lord of the Rings” – lembasy

Legolas: Lembas bread. One small bite is enough to fill the stomach of a grown man!
Merry: How many did you eat?
Pippin: Four.

Wiadomo, że nie tylko ludzie muszą jeść śniadania. Elfy i hobbici dobrze wiedzą, że wartościowy posiłek doda im sił potrzebnych np. w podróży. Lembasy w mojej interpretacji to nie zwykłe suchary, ale odżywcze ciastka. Przepis na nie znajdziecie tu.

1


Jak już pewnie zauważyliście drugie śniadania jedzą wszyscy. A przynajmniej powinni jeść WSZYSCY. Sprawa komplikuje się, gdy chodzi o dzieci, bo jak się okazuje, w Polsce żyje ponad pół miliona dzieci niedożywionych. Takie dzieci nie mają na czole wypisane, że drugiego śniadania nie widziały od wielu dni. Mogą nie wyróżniać się zupełnie niczym, a problem niedożywienia może dotyczyć również dzieci z nadwagą.

Jest kilka elementów, które mogą wskazywać na to, że dziecko jest niedożywione:

  • ma problemy ze skupieniem uwagi
  • jest drażliwe, apatyczne, przewlekle zmęczone lub agresywne
  • miewa zawroty głowy
  • nie przynosi do szkoły posiłków (nauczyciele mogą zwrócić uwagę na nieopłacone obiady w stołówce)
  • ma bladą cerę i podkrążone oczy
  • widać wyraźne zmniejszenie masy ciała lub brak przyrostu
  • można zauważyć u niego ukradkowe, tęskne spojrzenia na posiłki spożywane przez inne dzieci
  • dziecko może mieć obniżone wyniki w nauce, problemy z koncentracją

Warto uczyć własne dzieci wrażliwości i obserwacji otoczenia. Być może np. najbliższy przyjaciel naszego syna czy córki może okazać się dzieckiem z problemem niedożywienia.

Konsekwencje nieprawidłowego żywienia są ogromne i najczęściej trudno odwrócić zmiany powstałe z tego powodu. Nie jest mi obojętne kiedy, co i ile jem, ale jeszcze bardziej nie jest mi obojętne co jada mój syn. Szczególnie odkąd w naszym życiu pojawiła się cukrzyca, a jedzenie jest jednym ze sposobów regulowania glikemii.

Drugie śniadanie jest potrzebne nie tylko po to, żeby zaspokoić uczucie głodu. Wspomaga ono prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, a także pomaga zapobiegać występowaniu wielu chorób metabolicznych i chorób układu krwionośnego w życiu dorosłym, a także zapobiega otyłości, poprawia koncentrację i ogólne samopoczucie.


JDŚ_

Jem Drugie Śniadanie, to kampania, która ma na celu zwiększenie świadomości odnośnie prawidłowego odżywiania, zachęcenia do wyrobienia nawyku jadania drugiego śniadania oraz również zwrócenie uwagi na dzieci z problemem niedożywienia.

To bardzo ważne, aby przede wszystkim w dzieciach wyrabiać zwyczaj jedzenia drugiego śniadania. Pamiętajmy, że śniadanie potrzebne jest codziennie i lepiej, żeby nie była to słodka drożdżówka kupiona w szkolnym sklepiku. Jakość i wartości odżywcze liczą się równie mocno jak sama potrzeba zjedzenia posiłku.

Dzięki wspólnej inicjatywie z programem dożywiania w Polsce „Pajacyk” – partnerem społecznym akcji „Jem Drugie Śniadanie” oraz sponsorem akcji marce Bielmar, we wrześniu 2015 roku, wydano 15 600 ciepłych posiłków w szkołach na terenie całej Polski.


Uczmy swoje dzieci dobrych nawyków i wrażliwości. Drugie śniadanie wiele zmienia. Dodaje energii i siły do życia, pozwala lepiej funkcjonować i poprawia nastrój. Pamiętajmy też o dzieciach dookoła i miejmy oczy szeroko otwarte.

To jak, drugie śniadanie zjedzone? 🙂

 

You Might Also Like