Kuchnia filmowa

Edward Nożycoręki: Orientalne Shish-Kebaby

29 April 2015

Dziś mam dla Was przepis z filmu, który jest na mojej liście „absolutnie najukochańszych filmów”. Edwarda Nożycorękiego pierwszy raz oglądałam dawno temu, w dzieciństwie i podobnie jak Sok z żuka, ten film Tima Burtona również od razu skradł moje serce. Wszystko w nimjest niezwykłe – zaczynając od historii „powstania” Edwarda, poprzez landrynkowe miasteczko, kończąc na motywie śniegu pojawiającego się podczas rzeźbienia lodowych figur.

 Po latach widzę, że ten film poza tym, że jest bardzo klimatyczny i nieprzeciętny, to przedstawia głębokie przesłanie. Pokazuje jak ciężkie życie wiodą ludzie wyróżniający się, odstający od ogólnie przyjętych norm. Edward najpierw zyskał sympatię mieszkańców, był wykorzystywany, a na końcu spotkał się z niezrozumieniem i z braku innego wyjścia wybrał samotność.

2

kadr z filmu “Edward Nożycoręki” dystrybucja: Twentieth Century Fox

1

kadr z filmu “Edward Nożycoręki” dystrybucja: Twentieth Century Fox

5

kadr z filmu “Edward Nożycoręki” dystrybucja: Twentieth Century Fox

Jedzenie w filmie pojawia się kilkukrotnie. Edward, który zamiast dłoni ma ogromne nożyczki nie może poradzić sobie ze zjedzeniem prostego obiadu. W filmie możemy zobaczyć scenę, w której nieporadnie próbuje złapać nożycami groszek leżący na talerzu. Jednak później okazuje się, że właśnie te nożyce mogą służyć jako grillowe „szable”, na których można upiec warzywa albo mięso. Mieszkańcy miasteczka korzystają z nożyc Edwarda również do otwierania puszek, szatkowania kapusty, obcinania włosów i artystycznego obcinania krzewów. Oprócz szaszłyków potrawami, które pojawiają się w filmie są m.in. owocowa sałatka ambrozja i deviled eggs (przepisy na nie już niebawem).

Bill: Ok, everybody. Grab your plates. Soup’s on.

Edward: I thought this was shish kebab.

Bill: Yeah, it is shish kebab. It’s a figure of speech, Ed.

Inspirując się sceną sąsiedzkiego grilla postanowiłam stworzyć orientalne szaszłyki mięsno-warzywne. Jest to wersja bardzo klasyczna z podstawowymi warzywami: papryką, pieczarkami, cebulą, pomidorami. Mięso jest doprawione, tak aby było pikantne i miało orientalny posmak.

3

kadr z filmu “Edward Nożycoręki” dystrybucja: Twentieth Century Fox

6

kadr z filmu “Edward Nożycoręki” dystrybucja: Twentieth Century Fox

Kebab, to street-food tak popularny, że praktycznie w każdym mieście znajduje się kilkanaście-kilkadziesiąt miejsc, które oferują kebaby. Można z nimi dowolnie eksperymentować, robić je z mielonego mięsa albo z całych kawałków, podając je z ulubionymi sosami i warzywami.

Wpis ten jest też początkiem mojej współpracy z marką Tesco. Przez kilka najbliższych tygodni ja i inni blogerzy – Gruszka z fartuszka, Magiczny Składnik, Dzieci Jedzą, FitBack będziemy przygotowywać przepisy, które można wykorzystać np. na imprezach grillowych, piknikach itd. Będą też konkursy, więc śledźcie uważnie mój profil na FB. Zobaczcie na stronie jak ładnie prezentujemy się w towarzystwie Roberta Makłowicza :)) HASHTAG DUMA! 🙂

 

IMG_8059

Orientalne Shish Kebaby z szynki wieprzowej

6 porcji / czas przygotowania: 45 minut / stopień trudności: prosty

Składniki:

  • 600 g szynki wieprzowej
  • ½ papryki czerwonej
  • ½ papryki zielone
  • ½ papryki żółtej
  • 6-8 pomidorków koktajlowych
  • 6-8 pieczarek
  • 1 małą cukinia
  • 2 cebule
  • 1 łyżka oleju
  • Przyprawy: sól, pieprz, mielona kolendra, mielony kmin rzymski, papryka ostra, czosnek suszony

Mięso umyj, osusz i pokrój w dużą kostkę. Przygotuj marynatę z oleju i wszystkich przypraw. Dokładnie posmaruj mięso przygotowaną marynatą i odstaw do lodówki na minimum 2 godziny. W międzyczasie pokrój warzywa: paprykę w dużą kostkę, cukinię w plastry, a cebulę przekrój na ćwiartki. Zamarynowane mięso nabij na patyczki szaszłykowe. Warzywa nabij osobno. Na grillu ułóż szaszłyki mięsne i smaż je przez około 15 minut, obracając je co jakiś czas. Po tym czasie na grillu połóż również szaszłyki warzywne. Grilluj całość jeszcze około 15 minut.

IMG_8085 IMG_8102

 

You Might Also Like