Klasyki kulinarne

Dobre, bo nasze! część I

20 February 2015

Dwa tygodnie temu brałam udział w nagraniu krótkiego filmu w ramach projektu “Dobre, bo nasze” realizowanego przez markę Przysnacki. Projekt ten ma na celu pokazać i wyróżnić wszystko co lokalne, regionalne, po prostu nasze – polskie.

Jako mieszkanka Pomorza i rodowita gdańszczanka mogłam przybliżyć co nie co kuchnię mojego regionu.  Od kilku lat pasjonuje mnie gotowanie i wszystko co związane z kuchnią, ale muszę przyznać, że przede wszystkim uwielbiam kuchnię regionalną. Często odwiedzam lokalne jarmarki, na których można spotkać Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Największą radość zawsze sprawia mi odnajdywanie regionalnych smaczków kulinarnych.  Niektóre są naprawdę ciekawe, np. dwa lata temu na imprezie “Pomorskie Smaki” poznałam coś takiego jak musztarda z jabłek. Jak widać, jedynie wyobraźnia może być ograniczeniem w wymyślaniu takich ciekawych wyrobów kulinarnych.

Wracając do nagrywania filmu. Zaczęliśmy od kilku ujęć nad morzem, a potem pojechaliśmy na halę targową zrobić zakupy. Po zakupach udaliśmy się do kuchni, żeby ugotować dwie potrawy, które wybrałam, czyli *ruchanki i gołąbki z kaszą i grzybami.

Zobaczcie jak wyszedł film:

*pod wywołującą chichot nazwą “ruchanki” kryją się drożdżowe placki podawane na słodko, te które widzicie na powyższym zdjęciu. Przepis na te placki i na gołąbki podam w kolejnym wpisie.

Czy w Waszych regionach też znane są podobne placki? Jeśli tak, to jak się nazywają? A może macie jakieś inne ulubione potrawy regionalne? Podzielcie się swoimi typami w komentarzach!

*Wpis powstał w ramach współpracy z marką Przysnacki

 

You Might Also Like